Aktualizacja: 2009-09-02 20:59 Eryk Rodzik wicemistrzem British Open 2009

Sztuki walki łączą siły - nowe igrzyska światowe

World Martial Arts Games Are Coming
Autor: WTF, ETU

Kategoria: ETU News
Sztuki walki łączą siły, by zainaugurować nowe igrzyska światowe.

Taekwondo i inne sztuki oraz sporty walki stowarzyszone z Powszechnym Związkiem Międzynarodowych Federacji Sportowych (General Association of International Sports Federations (GAISF) podejmują kolejne kroki, aby zorganizować igrzyska sztuk i sportów walki o zasięgu globalnym. Sesja plenarna GAISF poświęcona zagadnieniom sztuk walki odbyła się w Swissotel Krasnye Holmy, w Moskwie 13 grudnia 2008.

Okoliczności posłużyły jako spotkanie wstępne dotyczące igrzysk o roboczej nazwie SportAccord Martial Arts and Combat Sports Games, które miałyby odbyć się w 2010 roku. Projektem kierował przez ostatnie lata Pan Hein Verbruggen, prezes GAISF, traktując projekt jako oficjalną imprezę GAISF.

W spotkaniu uczestniczyli reprezentanci 12 Międzynarodowych Federacji (Aikido, Boks, Judo, Ju-jitsu, Karate, Kendo, Kickboxing, Muay Thai, Sambo, Taekwondo, Zapasy oraz Wu shu).

Wedle Pana Heina Verbruggena, Pekin będzie głównym gospodarzem inauguracyjnych Igrzysk SportAccord Martial Arts and Combat Sports w 2010 roku, chociaż kontrakt nie został jeszcze sfinalizowany. Zakwaterowanie oraz koszty podróży zawodników zostaną pokryte przez miasto gospodarzy, aby zapewnić igrzyskom uczestnictwo najlepszych zawodników.

Program Igrzysk SportAccord Martial Arts and Combat Sports Games będzie także obejmował różne występy kulturalne, wykłady na temat historii tradycyjnych sztuk walki, kultury fizycznej oraz szkolenia. Impreza będzie przeważnie odbywała się raz na cztery lata, choć GAISF jest otwarte na możliwość organizowania tych igrzysk raz na dwa lata. Dyscypliny zostaną podzielone na różne grupy, zgodnie z ich charakterem oraz wymogami technicznymi (sprężyste maty, drewniane podłogi, ring itd.).

Na chwilę obecną igrzyska są planowane w trzech obiektach i potrwają osiem dni. Każda z Międzynarodowych Federacji przyśle nie więcej niż 80 zawodników i będzie miała do dyspozycji półtora dnia zawodów. WTF proponuje wstępnie przysłanie 64 zawodników w olimpijskich kategoriach wagowych. W celu jak najlepszego zaprezentowania Taekwondo na tle innych sportów walki, WTF rozważa selekcję zawodników na podstawie nowego światowego systemu punktacji WTF. Ponadto, WTF proponuje przygotowanie dwóch pokazów Taekwondo podczas igrzysk, aby pokazać tę dyscyplinę od najpiękniejszej strony.

Termin zawodów planuje się na: albo od 24 VIII do 4 IX albo od 25 IX do 2 X 2010. WTF wyraziło wątpliwości co do terminu sierpniowego, zważywszy warunki pogodowe w Pekinie oraz fakt, że w sierpniu odbędzie się inauguracyjna Olimpiada Młodzieży. Prezes GAISF zgodził się z wątpliwościami i potwierdził, że GAISF zaproponuje miastu gospodarza termin od 25 IX do 2 X 2010. Gdy już zostanie opracowany program, WTF poinformuje swoich członków o strukturze igrzysk i planie zawodów.


źródło: Jacek Skubis, 2009-03-17 05:25
publikacja: Waldemar Grabowski, 2009-03-18 00:21:48

KALENDARZ
ZAPROSZENIA MIĘDZYNARODOWE
SUBSKRYPCJA
podaj Swój e-mail

Copyright © 2005 by Waldemar Grabowski